ŚWIATŁO ŚWIADOMOŚCI

Światło

 

Światło jest symbolem przebudzenia, czegoś co nie jest do określenia słowami , jest odwiecznym tematem który jako ludzkość staramy się zgłębić. Niezależnie od czasów w jakich żyli ludzi  był to symbol boskiej rzeczywistości , nirwany bądź oświecenia.

 

Światło można porównać do miłości przez duże M.

Światło niczym bezwarunkowa miłość świeci dla każdego jednakowo każdemu daje jednakowe ciepło , natomiast nie każdy jest na tyle otwarty ciepło w całości otrzymać. Nie każdy jest na tyle świadomy aby przyjąć światło do swojego serca.

Awakening_by_closer_to_heaven

Światło o którym mowa nosimy w sobie i zawsze nam towarzyszy… rozjaśnia nam ciemności każdego dnia. Można tu przytoczyć ciekawy przykład dotyczący ciemnego pokoju. Wystarczy do tego pokoju wnieść światło i ciemność natychmiast znika. Natomiast gdy odwrócimy sytuacje jesteśmy w pokoju pełnym światła nie istnie możliwość aby wnieść tam odrobinę ciemności która przysłoni światło. To pokazuje nam że światło same w sobie zawiera zarówno ciemność i światło . Jest pełną samą w sobie.

Powiadają się że pod wpływem światła przejawiło się życie na ziemi w różnych istotach natomiast człowiek jest istotą najbardziej rozwinięta ze wszystkich gatunków gdyż posiadama świadomość siebie.

light_by_standandstare-d4qdk7k

Natomiast co w praktyce może oznaczać bycie świadomym ?Czym jest świadomość w naszym codziennym życiu ? Jak wnieść świadomość do naszego codziennego życia w praktyce? Kim jest świadomy człowiek ?

Przed nami czterech kroki to odkrycia świadomości i wewnętrznego światła …

1)Świadomość Ciała

2)świadomość Myśli

3)świadomość Emocji i reakcji

4)świadomość bycia –bycie tu i teraz –przeżywanie życia jako świadek i obserwator

 

1)Świadomość Ciała – Pewien mistrz Zen zapytany o to aby jednym zdaniem opisał istotę Zen odpowiedział: Istota Zen jest to wykonywanie jednej czynności później następnej –jednej czynności za drugą. Istota wykonywania jednej czynności za drugą jest to pełne zaangażowanie w czynność bez interpretowania tej czynności. Nie ma tu mowy o tym aby jakakolwiek czynności była lepsza od drugiej. Nie ma tu mowy o tym aby jakakolwiek chwila była lepsza od innej. Nie rozróżniamy nie nazywamy nie segregujemy danych chwil jako dobre czy złe … po prostu jesteśmy naczyniem w których życie się przejawia.

Dlatego zobaczymy jak się porusza nasze ciało , jak zaparza herbatę , wykonuje wysiłek fizyczny , jak spożywa posiłek, jak wykonuje każdą najmniejszą czynność…  poczujmy ciało jak byśmy się właśnie narodzili , poczujmy jego głębie. Dzięki temu będziemy wolni od wykonywania czynności mechanicznie  .Możemy  stać się obserwatorem i świadkiem- stać się świadomi swojego ciała I wykonywanych czynności. Wówczas możemy w każdej czynności zauważyć piękno.

The_Light_in_The_Sky_by_pink_heart

Jesteśmy tak przyzwyczajeni to tego ciała I wszystkiego co nas otacza że nie potrafimy zauważyć tego piękna.

Wyobraźmy sobie teraz sytuacje że właśnie teraz przenosimy się na planetę w której jest zupełnie inna roślinność –drzewa ,rośliny nowy zapach  inna grawitacja inne jedzenie, inne niebo zwierzęta których jeszcze nie widzieliśmy . Wówczas byśmy z pietyzmem I celebracją podchodzili do  każdej chwili podziwiali krajobraz I nową przestrzeń czuli to podekscytowanie w całym ciele byli byśmy naczyniem w którym życie się przejawia .

Natomiast dlaczego tak nie jest w życiu codziennym? Dlaczego z owym pietyzmem nie podchodzimy do każdej chwili która nam się przydarzą ?

Być może jesteśmy tak przyzwyczajeni do codziennego życia że nawet go nie potrafimy zauważyć?

Przyjrzymy się temu co jest wokół nas a na pewno zauważymy że nie widzieliśmy większej części świata w której żyjemy , być może życie w tym świecie stało się tak oczywiste że zapomnieliśmy nim żyć…?

To dlatego w tak wielu filozofiach I praktykach religijnych stawiany jest nacisk na uważność i celebracje każdej jednej najdrobniejszej czynności i odkrycie w niej życia i głębi.

Gdy będziemy świadomi swojego życia ,ciała i czynności które wykonujemy przed nami następny krok: zauważenie naszych myśli…

 

2 ) Świadomość Myśli:

Umysł nie potrafi rozróżnić przeszłości i przyszłości , wszystko interpretuje jako chwila obecna. Jest to bardzo istotny aspekt gdyż większość ludzi owładniętych jest albo myślami o przyszłości lub myślami  o przeszłości. Przez ludzki umysł  codziennie przebiegają jedna myśl za druga i później następna i tak do wieczora często ludzie tak bardzo są pochłonięci myślami że zaczynają się z nimi utożsamiać. Stają się tym o czym myślą ,myśląc np. o przeszłości o przykrych sytuacjach zaczynają sobie przypominać co się wtedy działo i utożsamiać z tymi chwilami.

Dark_Light_by_ZiiZii_RocK

Ten fakt sprawia to że w większości ludzi przestają żyć chwilą obecną i zanurzeni są w chwilach które są przeszłością lub przyszłością w chwilach które już nie istnieją albo jeszcze nie istnieją.

Myśli są niesamowitym narzędziem które między innymi odróżnia człowieka od zwierzęcia natomiast mechanizm myśli stał się tak rozbudowany w tym świecie że mało która osoba potrafi używać świadomie tego narzędzia .

90% naszego życia są to myśli, 10% jest to przeżywanie życia –bycie. Wówczas gdy parytet ten się zmieni świadomość i światło wkroczy w nasze życie.

labirint_by_crankyboyru-d5bd351

Aby stać się świadomym swoich myśli warto zacząć je obserwować . Stanąć na chwilę obok i zobaczyć myśli  jako płynącą rzekę, możemy wówczas uświadomić sobie o czym myślimy na co dzień ?, skąd pojawiają się dane myśli? , zastanowić się czy na pewno myśli które  się pojawiają  są naszymi myślami>? Czy potrafimy choć na chwile przestać używać narzędzia zwanego myśleniem ? czy potrafimy odczuwać życie czy tylko o nim myśleć ?

Proponuję aby każdy z nas zrobił sobie takie ćwiczenie w domu usiądźmy na 15 minut I zobaczy czy potrafimy choć chwile nie myśleć …  a gdy pojawią się myśli zauważmy  czego one dotyczą ,zauważmy jaki jest mechanizm tworzenia się myśli kiedy powstaje jedna myśl a kiedy rodzi się następna ….

 

Wówczas uświadomimy sobie że nie jesteśmy swoimi myślami że identyfikacja z myślą jest niczym iluzja że ciągłe myślenie jest to zatracanie życia.

Gdy będziemy to wiedzieć i staniemy świadomi swoich myśli  zaczniemy używać myśli jako narzędzia, a ciągłe myślenie będzie zastępować bycie i przeżywanie życia. Tym większa świadomość –uważność będzie w naszym życiu tym więcej światła będzie w nas i w naszym otoczeniu. Gdy 10% w naszym życiu będą to myśli a 90% będziemy świadkiem I obserwatorem wówczas staniemy się świadomością ,przestrzenią w której  myśli się pojawiają

God_by_BlackDragon129

 

3) Trzeci krok- Świadomość emocji i reakcji.

 

Umysł jest przyzwyczajony do tego aby budować wizje przyszłości -co zrobię za chwile co zrobię jutro jak się zachowam jak coś się wydarzy , co powiem , jak się ubiorę itd… to samo tyczy się przeszłości –rozpatrywanie dlaczego coś się wydarzyło ,powroty to starych wydarzeń , wspomnień , emocji, uczuć .

Można to porównać do sytuacji gdzie weszliśmy do kina lub teatru I oglądamy film. Tak bardzo się utożsamiliśmy z myślami I emocjami tego filmu że zapominamy że jesteśmy tylko I wyłącznie widzami tego przedstawienia. Tak samo jest w naszym codziennym życiu które można porównać do gry w spektaklu pod tytułem “życie”.

 

Oddzielenie się od identyfikacji z emocjami jest to świadomość tego jakiego rodzaju emocje przejawiają się w naszym życiu . Zauważenie mechanizmów powstawania danych emocji . Czy nie jest przez przypadek tak że pewne emocje pojawiają się mechanicznie ?czy nie  reagujemy zawsze tak samo ? czy emocje nie jest to przez przypadek kolejne przyzwyczajenie ?

positronic_self_portrait_by_d4n13l3-d1y8atxA nawet jeżeli jest to przyzwyczajenie to skąd się wzięło ?

Gdy dokładnie skupimy się nad naszymi emocjami zauważymy że są to tylko wyćwiczone I zapamiętane reakcje których kiedyś się nauczyliśmy bądź przejęliśmy od kogoś…

 

Następnym ciekawym ćwiczeniem jest to aby przy najbliższej okazji gdy pojawi się w naszym życiu kolejna reakcja I emocja zastanowić się dlaczego tak reaguje ? co we MNIE ( nie w innych) jest takiego co sprawia że się denerwuje I emocjonuje ? czy reakcja w danej chwili nie jest tylko powielaniem tego samego schematu? Czy reakcja jest świadomością czy brakiem świadomości ?

Będąc świadomym będziemy wiedzieć jakie myśli I emocje pojawiają się w naszym codziennym życiu I świadomie będziemy mogli żyć naszym życiem będąc wolnym od przymusu reagowania, emocjonowania się.

There_is_a_God_Somewhere_by_BenHeine

Gdy wiemy że to życie jest niczym gra niczym teatr wówczas gdy wiemy że jesteśmy czymś więcej niż ciałem fizycznym czymś więcej niż myślami czymś więcej niż umysłem i emocjami wówczas świat staje się zupełnie inny. Możemy wykonywać identyczne czynności które z zewnątrz będą wyglądały dokładnie tak samo lecz w środku będziemy kimś innym kimś świadomym istnienia prawdziwego siebie kimś kto wie że jest użytkownikiem ciała fizycznego. Wówczas te same czynności będziemy jakby poznawać na nowo z perspektywy obserwatora I światka. Z pewnym namaszczeniem podchodzimy to codziennych czynności, przeżywamy to co się dzieje wokoło nie utożsamiając się z rzeczami i sytuacjami. Jesteśmy świadomym obserwatorem  filmu w kinie. Zamiast płakać i bać się ,tak jak osoby siedzące obok ,które utożsamiają się z filmem, zaczynamy podchodzić z dystansem i z perspektywy świadomego widza który wie  że po seansie, spektaklu opuści sale kinową.

 

 

 

Gdy połączymy ze sobą świadomość ciała, myśli, emocji wówczas otwiera się nowy wymiar w życiu jest to nic innego jak po prostu Bycie I przeżywanie życia– życie w chwili obecnej. Mówi się że w życiu nie możemy posiadać nic więcej poza chwilą obecną. Przeszłości już nie ma , przyszłości jeszcze nie ma a istnieje tylko chwila obecna.

 

 

4) czwarty krok jest to świadomość bycia –bycie tu i teraz.

 

Jest kilka elementów które są atrybutami chwili obecnej : jest to Świadomy oddech ,świadomość dźwięków ,świadome patrzenie.

56c298a16560ac4cfabaa74d738455f2Oddech -Oddech w  wielu praktykach wschodnich jest uważany za jeden z najważniejszych elementów życia. A gdy świadomość oddechu połączymy ze świadomością odczucia swojego ciała wówczas  nawyk ciągłego podążania za myślami zanika  pozostawiając  przestrzeń życia. Gdy weźmiemy długi świadomy wdech pozostawiając na chwile powietrze w płucach I przeponie a następnie zrobimy długi wydech I powielimy taki oddech kilkukrotnie wówczas przed nami otwiera się brama do odczucia… Wyobraźmy sobie że podczas całego naszego życia, we wszystkich chwilach potrafimy świadomie oddychać ..świadomie wdychamy I wydychamy powietrze …. Jak by to było … Dlatego oddech w wielu praktykach jest to element z którym pracuje się całe życie najistotniejszy element który otwiera drzwi do bramy świadomości.

A_Classical_Sound_by_torchdesigns

Dźwięk otoczenia – bycie tu i teraz to również uświadomienie sobie dźwięków otoczenia: czyli szelestu liści, śpiewu ptaków , odgłosów natury jak i również usłyszenia dźwięków miasta urządzeń w domu oraz wszystkich odgłosów dnia codziennego. Bądźmy również przestrzenią w której pojawia się świadomość dźwięków.

 

patrzenie bez interpretacji – Często zauważając daną rzecz lub sytuacje umysł natychmiast przenosi nas do skojarzeń z tym związanych…ani się spostrzegamy i umysł przenosi nas to konkretnej historii skojarzonej z daną sytuacją. I tak historia toczy się w kółko. Historia za historią,  interpretacja za interpretacją cały czas budując nowe historie , skojarzenia i scenariusze . Po prostu umysł jest przyzwyczajony  aby cały czas nieustannie „budować” .Gdy jesteśmy tu i teraz  wolni od interpretowania oceniania rzeczy na które patrzymy. Po prostu widzimy świat będąc wolnym od oceniania- wówczas świat zaczyna wyglądać z innej perspektywy z perspektywy odczuwania a nie interpretowania.

My_Baby__s_Eyes_by_torchdesigns

I tu pojawia się następne ćwiczenie. Spójrzmy na rzeczy znajdujące się w okuł nas i postarajmy się świadomie je obserwować. Poświęćmy na tą czynność 10 minut. Zobaczymy że gdy jesteśmy świadomi nie interpretujemy tych rzeczy i nie przenosimy się do skojarzeń związanych z obserwowaną rzeczą. Postarajmy się przez 10 minut patrzeć bez interpretowania… Po prostu bądźmy przestrzenią , naczyniem, świadomością która jest świadoma samej siebie.

Połączenie tych wszystkich rzeczy daje przestrzeń życiową która zakorzenia nasze bycie w teraz: wyobraźmy sobie Teraz:) że odczuwamy całe swoje ciało , bierzemy przy tym świadomy wdech pozostawiamy na chwilę powietrze w płucach I przeponie następnie robiąc świadomy wydech jednocześnie widząc i słysząc całe otoczenie , obserwujemy będąc wolnym od interpretacji i oceniania  ,słysząc wszystkie odgłosy w okuł nas. W tym momencie jesteśmy wolni od wszystkich myśli z przeszłości oraz o przyszłości stając się żyjącą teraźniejszością .

now

Wyobraźmy sobie że podczas wszystkich czynności takich jak np: chodzenie ,jedzenie, gotowanie , kąpiel ,praca , wykonywanie wszystkich najdrobniejszych czynności i szczegółów jest zanurzone w  pełnej świadomości ciała , myśli , emocji , wówczas w naszym życiu pozostaje przestrzeń w której życie pojawia się a my stajemy świadomą siebie istotą emanującą boskim światłem życia…

 

Wówczas gdy jesteśmy świadomi,  jesteśmy w stanie przeżywać życie będąc jego świadkiem I obserwatorem, uczestniczyć w życiu jak wszyscy inni ludzie natomiast ze świadomością siebie I swojej prawdziwej istoty , dajemy życiu prawdziwą przestrzeń,

JESTEŚMY NACZYNIEM W KTÓRYM ŻYCIE RODZI SIĘ WCIĄŻ NA NOWO -emanujemy światłem świadomości.

now1

Be Sociable, Share!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *