EGO-nowa odsłona

Ego- byt niematerialny , nie fizyczny  ,identyfikujący się z jednostką –daną osobowością ,cechami charakteru , ciałem fizycznym, przekonaniami . W praktyce to identyfikuje się ze wszystkimi sytuacjami które się wydarzają . Chce być lubiane, ważne , docenione, wyjątkowe bądź ciche , spokojne , niezauważone.  Wszystko to zależy od przekonań wykształtowanych przez całe życie. To tak jak cień który zawsze jest obok. Przybiera taki kształt jaki mamy ” wygląd emocjonalny ” . jak jesteśmy „szczupli” to jest szczupłe jak jesteśmy „puszyści” jest puszyste.

Ego istnienie w główniej mierze dlatego ponieważ

Człowiek nie potrafi odseparować myśli od rzeczywistości i identyfikuje się z nimi. Polega to na identyfikacji z myślą . Przykładowo przez umysł przepływa „negatywna” myśl z przed lat lub „czarna” wizja zakładająca co się może wydarzyć w przyszłości ,gdy człowiek będzie identyfikował się z takimi myślami( 90% wszystkich myśli są albo związane z przeszłością albo z przyszłością -spróbujcie obserwować swoje myśli to zauważycie tą prawidłowość))  w tym momencie odczuje to co się zdarzyło bądź to co może zdarzyć się  w przyszłości- poczuje to w tym momencie –Teraz  mimo że sytuacja miała już miejsce bądź jeszcze nie miała miejsca, fakt jest jeden obydwie sytuacje nie istnieją istnienie tylko identyfikacja z myślą . Gdy człowiek identyfikuje się z myślą jest „żytym „ przez życie. Jego życiem żądzą przypadkowe myśli z którymi się identyfikuje. W momencie identyfikacji z myślą powstaje emocja. Emocja np. strachu , lęku ,wstydu , radości ,sukcesu itp. W zależności od myśli z którą się wcześniej utożsamił .  Tak więc człowiek którym kieruje ego jest emocjonalny który identyfikuje się z myślami i z emocjami które pochodzą z przypadkowych myśli przepływających przez „głowę” . Przykładowo ktoś usłyszy stwierdzenie „jesteś głupi” . Od razu pomyśli o tym że jest głupi ,później poczuje się  że jest głupkiem a następnie będzie udowadniał że nie jest głupi.

Oddzielenie się od identyfikacjo z myślami  polega na tym że jeśli ktoś tak powie wówczas będziemy wiedzieć że są to tylko słowa które ktoś wypowiedział. W takiej sytuacji jest się wolnym od identyfikacjo z taką myślą i emocją i odseparowuje się czyjeś stwierdzenie od faktycznej rzeczywistości. Gdy umie się odseparować czyjąś interpretacje rzeczywistości powstaje świadomość że nie ma sensu udowadniać komuś że jest inaczej gdyż nie ma wewnątrz chęci aprobaty istnieje tylko akceptacja. („co za różnica co ktoś powie lub myśli o „mnie” to i tak nie zmienia faktu kim jestem”)

melting white and black

Sposoby roztopienia ego:

Sposobem jest to roztapianie ego przy jednoczesnym budowaniu człowieka świadomego.

Świadomość jest sposobem oraz światło jest sposobem. Wówczas gdy stajemy się świadomi „swoich” zachowań i potrafimy zauważyć:

 

->jak się zachowujemy

->z czego wynika dane zachowanie

-> dlaczego powielamy dany schemat zachowań

->na końcu skąd pochodzą „nasze” myśli oraz emocje i czy na pewno są to nasze myśl ?

Gdy zaczynamy świadomie zdawać sobie sprawę z powyższych schematów wówczas zaczynamy rzucać światło na dotychczasowe życie. Natomiast gdy odpowiadamy na zadawane sobie samemu pytania zaczynamy stawać się świadomi swoich zachować i rozpoznawać skąd one pochodzą. Gdy rozpoznajemy skąd pochodzą przestajemy powielać pewne schematy i zachowania . W tym momencie człowiek zamiast być żyty przez życie zaczyna żyć świadomie życiem , odrzucając myśli i schematy zachowań które do niego nie należą.

Roztopienie ego wiąże się również z budowaniem siebie na nowo. Siebie czyli człowieka świadomego – świadomego swoich zachowań , przekonań , emocji oraz myśli.

Praca zaczyna się wpierw od świadomości tego że przez identyfikacją z myślą powstaje emocja a przede wszystkim z uświadomienia że nie jesteśmy ani myślą ani powstałą emocją.

Następnym etapem jest to zauważenie i wypisanie swoich przekonań- tutaj proponuje aby w ciszy i spokoju z kartką papieru usiąść i zastanowić się nad przekonaniami które dotyczą przykładowych dziedzin –co sądzę o:

->pracy, dochodzie ,pieniądzach

->czas wolny /odpoczynek

->Jakie mam pragnienia materialne oraz skąd  one pochodzą

->co myślę o Związkach, kontakty damsko-męskich /jakiem mam podejście do związków

-> Co czyni mnie szczęśliwym /co czyni mnie nieszczęśliwym

->co mnie denerwuje /kiedy się denerwuje.

Odpowiedzi na te pytania dadzą obraz o przekonaniach i o powielanych schematach zachowań  czyli o nieświadomych programach które żądzą naszym życiem. A wówczas gdy uzyskamy odpowiedzi skąd  pochodzi dane przekonanie ( z jakich sytuacji i od kogo zostały przejęte)Astral_girl wówczas budujemy świadomość siebie. Np. gdy wypiszemy jedno z zachowań :”denerwuje się prowadząc samochód” gdy dokładnie uświadamiamy sobie co jest źródłem nerwów i skąd wziął się ten schemat zachowań (może przykładowo okazać się że: osoba bliska zawsze jak jeżdżąc samochodem denerwowała się wyzywają innych kierowców więc stąd wziął się przykładowy schemat zachowań i może być on powielany nawet do końca życia) .Tylko odkrycie , zauważenie w sobie ,wnikliwa obserwacja siebie  da ogląd na to jakie schematy zachowań są „nasze” a które przejęliśmy z zewnątrz(90% schematów powielamy z zewnętrznego otoczenia).W tym momencie warto wspomnieć że schematy zachowań są potrzebne w naszym życiu gdyż znacznie ułatwiają funkcjonowanie na co dzień(zamiast się zastanawiać nad każdą czynnością po prostu ją wykonujemy) .Natomiast warto zauważyć w sobie każdy ze schematów zachowań oraz przekonań dotyczących życia  bo może się okazać że otoczenie w którym żyliśmy wykształtował w nas takie schematy zachowań i przekonań które przeszkadzają  nam w rozwoju i codziennym życiu. Np: może się okazać że jedno z przekonań może brzmieć  : bogaci ludzie to oszuści i złodzieje .” takie przekonanie przeszkadzało by w bogaceniu się i przyciągało by biedę. Dana osoba woli pozostać biedna niż uchodzić za oszusta i złodzieja. Takie przekonania dość często tkwią z podświadomości dlatego tylko wnikliwe odpowiedzi na zadawane sobie pytanie odkryją przed nami „kim jesteśmy”.

Stawanie się świadomym i rozwój polega na zauważeniu wszystkich przekonań oraz schematów zachowań i wybieraniu tych które mogą być przydatne w życiu. Czyli zamiana starych niezauważanych schematów zachowań i przekonań na użyteczne i świadome.

Odkrywając w sobie wszystkie zachowania będziemy mogli kształtować to co się wydarza w życiu. Zamiast powielania zachowania pojawi się świadome życie wynikające z wyboru i świadomości. Jest to pierwszy etap świadomego życia.

Tym więcej odkryjemy schematów i wzorców zachować tym więcej i dłużej będziemy obserwować siebie tym więcej świadomości pojawi się w życiu i zamiast być żytym przez życie rozpocznie się nowy etap świadomego życia.

 

Obserwacja głównie polega na tym aby umieć odróżnić prawdziwą nasza istotę od Ego które się pod nią podszywa. Wyobraźmy sobie siebie jako aktora który gra rolę w spektaklu pod tytułem życie… podczas tego spektaklu aktor przybiera różne zachowania , zakłada różne maski często maska jest zakładana przez ego lub uwarunkowana jest schematem zachowań (należy zachowywać się w taki sposób w danej sytuacji ). Problem w tym spektaklu jest taki że wszyscy aktorzy tak zintegrowali się z rolą którą grają  iż zapomnieli że są tylko aktorami w spektaklu pod tytułem „życie”. Nie pamiętają i nie czują już kim tak naprawdę są, nie potrafią czerpać przyjemności z życia ponieważ cały czas odgrywają role jako nieświadomi aktorzy. Świadomość jest to obserwacja siebie (jako aktora) niczym widz w kinie.  Umiejętność przeniesienia uwagi na obserwatora sprawia że życie przybiera inny wymiar , tym częściej jesteśmy w stanie świadomego obserwatora tym częściej jesteśmy sobą. W momencie gdy jesteśmy świadomi obserwacji siebie możemy zauważyć że istnieje osoba która np: czyta ten tekst oraz świadomość która jest świadoma czytania. Umiejętność przeniesienie uwagi na świadomość która obserwuje daje możliwość życia i odczuwania sytuacji w chwili Teraz (czyli jedynej chwili która istnieje) ta świadomość nie buduje scenariuszy nie udaje nie szufladkuje tylko jest świadoma bez opinii i oceny.Ta świadomość jest to część naszej prawdziwej istoty.

swiadomy czlowiekNastępne pytanie które warto sobie zadać jest to: kim jest ten który jest świadomy ? Kim jest ten obserwator? jak wygląda życie gdy przenosimy uwagę na tego kto jest świadomym obserwatorem ?

 

Be Sociable, Share!

6 Comments

  1. ucieszył mnie nowy tekst; podobnie jak pozostała zachęca do myślenia o sobie. Szkoda,że są w tekstach różne techniczne błędy, korekta by się przydała…

  2. Dla mnie komentarz jest OK!! Moim zdaniem nidociągnięcia tzw. ” techniczne ” nie są tak istotne, jak treść jaką zawiera autor. Jeżeli komuś zależy między innymi na własnym wizerunku i własnym rozwoju,to powinien ”dokładnie” przeczytać ten moim zdaniem bardzo znaczący dla nas wszystkich tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *