CZYM JEST OSOBOWOŚĆ ? Kim jest „Ja” ?

Ulotna osobowość- Centrum naszego postrzegania rzeczywistości odnosi się głównie do naszej osobowości czyli do naszego JA- do tego kim jesteśmy. To właśnie osobowość jest zbiorem informacji o „nas” -co lubimy czego nie lubimy z czym się utożsamiamy , co nam sprawia cierpienie kiedy przeżywamy radość ,kiedy się denerwujemy , jak się zachowujemy kiedy się obrażamy  a kiedy odczuwamy pozytywne lub negatywne emocje. Wszystkie te zachowania są różne u różnych osób. Wszystkie powyższe rzeczy są tylko i wyłącznie schematami które zbudowały naszą osobowość – JA.

personality

Tak więc w skrócie można by powiedzieć że każde JA zostało stworzone przez inną historię. Wówczas gdy dowiemy  jak tworzą struktury osobowości będziemy mogli zrozumieć z czym utożsamia się JA.

.Każdy widzi siebie  jako centrum i rzeczywistość odnosi do tego centrum. Natomiast inną kwestią jest to czym jest owe centrum- JA. Wówczas gdy rozłożymy osobowość na czynniki pierwsze zrozumiemy czym ono tak naprawdę jest…

Nasza osobowość jest wypadkową:

a) tego gdzie się urodziliśmy – w jakiej rodzinie

b)jak zostaliśmy wychowani

c)społecześtwa w ktorym zostało się wychowanym

d)towarzystwo z którym spędza się czas.

e)niektóre filozofie twierdza że część naszej osobowości jest również wypadkową naszych wcześniejszych inkarnacji (wcieleń)-czyli sumą poprzednich osobowości.

split_personality_by_frostfire101

 

Między innymi powyższe aspekty mogą definiować- Kim jesteśmy a raczej czym jest nasze „JA”.

Jeżeli głębiej się temu przyjrzymy zobaczymy że wszystkie przejawy osobowości są ulotne. Gdy któreś z nich się zmienia również nasze „Ja” się zmienia.

 

Tak więc struktura „Ja” nie jest trwała. Osobowość -Ja podąża wraz ze zmianami zewnętrznymi. Jest to identyfikacja się z ze swoją historią i historią społeczeństwa.. Ludzie którzy identyfikują się ze swoim ja identyfikują sie tak naprawdę z wyimaginowanym bytem stworzonym przez społeczeństwo i kulturę. Tworzą ulotny byt który zmienia się jak chorągiewka na wietrze- Byt ten zwany jest JA i nic z nami nie ma wspólnego…

Każde Ja jest ulotne i nietrwałe to za kogo dziś się uważamy zmienia się za parę lat. To kim byliśmy w wieku 15 lat już nie istnieje. Wcześniejsza osobowość ” umarła” i narodziła się na nowo , Przeistoczyła sie w nową osobowość-Ja.

merkaba

Osobowość jest to narzędzie. Tak jak młotek służy po to aby skutecznie i sprawnie wbić gwoźdź tak przyrząd zwany osobowością służy do odbierania wrażeń i poruszania się w tej rzeczywistości. Istotną jest to aby w momencie wbijania gwoździa nie utożsamiać się z młotkiem ani podczas używania osobowości -Ja nie identyfikować się z tym narzędziem.

Wówczas gdy przestaniemy sie identyfikować z osobowością zobaczymy że możemy spojrzeć obiektywnie na niedoskonałości tego narzędzia i świadomie je zmieniać aby służyło jak najlepiej … W momencie doskonalenia osobowości zawsze będziemy wiedzieć że nie doskonalimy siebie lecz narzędzie. Z punktu widzenia obserwatora będziemy widzieć szczerzej perspektywę tej rzeczywistości. Co w praktyce sprawie że będziemy mogli poznać PRAWDZIWEGO – SIEBIE . Poznać odpowiedz kim jesteśmy skoro nie jesteśmy ciałem fizycznym, myślami , emocjami i osobowością ?

pegaz

….Jesteśmy czym więcej niż uwarunkowaniem społeczno kulturowym…. W głębi sobie to wiemy. Natomiast każdy z nas musi odkryć tą prawdę samemu. .. Każdy z nas poznaje samego siebie i nikt nie jest w stanie odkryć tego za nas.

Gdy odkryjemy prawdziwą naturę samego siebie  wówczas nie będzie to do opisania słowami ani do objęcia umysłem , wówczas cała historia o „nas samych” przestaje mieć znaczenie …widzimy że to za kogo się kiedyś uważaliśmy  była to doskonale ukształtowana struktura , narzędzie do poruszania się w tej pięknej rzeczywistości..  a to kim naprawdę jesteśmy jest poza naszym umysłem….

 

…jedyną rzecz w życiu , którą wówczas  możemy posiadać jest Chwila obecna a „my-JA”  jest tylko naczyniem które ta chwila wypełnia…

84c7a081f96f178ca18e9d5c5107ba17

Be Sociable, Share!

One Comment

  1. Osobowość – marność nad marnościami. Ale trzeba traktować i opiekować się tak, jak koniem wyścigowym. Pamiętając, że my nie jesteśmy koniem, ale jeźdźcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *